The Coconut Cup Results

February 17 2007
Sponsored by Miami Area Society of Homebrewers

131 Entries

Table 1 - Lager (8 Entries)
Ed Measom Central Florida Homebrewers Winter Park,FL May the Schwartz be with you # 218 4C Schwarzbier 1
Dutch Morganberger Dunedin Brewer's Guild Clearwater,FL Black Lung 4C Schwarzbier 2
Gary Hancock Bubbas Key Largo,FL Octung 3B Oktoberfest 3
Table 2 - Hybrid (7 Entries)
Nancy Birkmaier Hogtown Brewers Gainesville,FL Nancy's Nitty Gritty Cream Ale 6A Cream Ale 1
Willis Brewer Mystic Krewe of Brew Slidell,LA Pokin In A Pirogue 6B Blond Ale 2
Dennis Myers Jefferson City,MO Myers Full steam Ahead Beer 7B California Common Beer 3
Table 3 - English Pale Ale (10 Entries)
Mark Kelley Miami Area Society of Homebrewers Redland,FL ESIB 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA) 1
Robert Beard Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Beaver Bitter 8B Special/Best/Premium Bitter 2
Andy Rodusky Palm Beach Draughtsmen Royal Palm Beach,FL Better Dead Than Red 8C Extra Special/Strong Bitter (EPA) 3
Table 4 - Scottish Ale (7 Entries)
Don Ferris SAAZ Rockledge,FL Squirrel's Wee Heavy Brown Bunny Ale 9E Strong Scotch Ale 1
Dutch Morganberger Dunedin Brewer's Guild Clearwater,FL Mc Brewgal's Ale 9C Scottish 80/- 2
Glenn Exline SAAZ Rockledge,FL Wee Two 9B Scottish 70/- 3
Table 5 - American Ale & IPA (8 Entries)
Blake Warren Central Florida Homebrewers Maitland,FL Eudomaenic IPA 14C Imperial IPA 1
Ed Measom Central Florida Homebrewers Winter Park,FL Rockey Pale Ale # 231 10A American Pale 2
Craig Birkmaier Hogtown Brewers Gainesville,FL Big Nose IPA 14B American IPA 3
Table 6 - Brown Ale (7 Entries)
Calvin Godfrey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL H.R. Chubbykins III 11B Southern English Brown 1
Scott Graham Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Brown Ale 11C Northern English Brown 2
Scott Ross Miami Area Society of Homebrewers Goulds,FL Brown President 10C American Brown 3
Table 7 - Porter (7 Entries)
Jeff Mass FLAB Coral Springs,FL seattle bound porter 12B Robust Porter 1
Bob Fischer Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Porter 12A Brown Porter 2
Glenn Exline SAAZ Rockledge,FL Dr Whautsup 12B Robust Porter 3
Table 8 - Stout (6 Entries)
Evan Burck Central Florida Homebrewers Winter Park,FL Toboggan Stout 13A Dry Stout 1
Gabe Pickard, Mike Karnowski Crescent City Homebrewers New Orleans,LA Black Sabbath Stout 13A Dry Stout 2
Andy Rodusky Palm Beach Draughtsmen Royal Palm Beach,FL Schwartzadawg Oatmeal Stout 13C Oatmeal Stout 3
Table 9 - Wheat (9 Entries)
Daniel Granning Treasure Coast Brewers Stuart,FL Half Lit Wit 16A Witbier 1
Mike Johnson Zion Zymurgist Hop OPeratives Society Salt Lake City,UT No. 68-380 15C Weizenbock 2
Mike Karnowski, Gabe Pickard Crescent City Homebrewers New Orleans,LA white light/white heat 16A Witbier 3
Table 10 - Belgian (8 Entries)
Scott Graham Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Belgian Rum Raisin 16E Belgian Specialty 1
Scott Ross Miami Area Society of Homebrewers Goulds,FL Peace-Out 18B Belgian Dubbel 2
Joe Peters Palm Beach Draughtsmen Wellington,FL Liquid Chaos 18B Belgian Dubbel 3
Table 11 - Belgian Strong (9 Entries)
Russell Everett, Meredith Everett Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Psuedo Drak 18E Belgian Dark Strong Ale 1
Gary Hancock Bubbas Key Largo,FL Fool's Gold 18D Belgian Golden Strong Ale 2
Mike Karnowski, Gabe Pickard Crescent City Homebrewers New Orleans,LA end marijuana prohibition trippel 18C Belgian Tripel 3
Table 12 - Strong Ale (7 Entries)
Darryl Hickey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Afternoon Tea 19B English Barleywine 1
Michael Urban Central Florida Homebrewers Winter Springs,FL Lost Texans Old Stump Blower 19C American Barleywine 2
Eric Johnson Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL number 6 19C American Barleywine 3
Table 13 - Fruit, Spice, Herb, Vegetable, Smoke, Wood (7 Entries)
Nick Marshall Palm Beach Draughtsmen Boynton Beach,FL Coconut Wheat 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 1
Joe Peters Palm Beach Draughtsmen Wellington,FL Oakie Dokie Stout 22C Wood-Aged Beer 2
Craig Birkmaier, Nancy Birkmaier Hogtown Brewers Gainesville,FL Hoe Hoe Hoe 20A Fruit Beer 3
Table 14 - Specialty & Sour (6 Entries)
Russell Everett, Meredith Everett Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Cuban Coffee Stout 23A Specialty Beer 1
Ed Measom Central Florida Homebrewers Winter Park,FL Wheat Nothing # 227 23A Specialty Beer 2
Nick Marshall Palm Beach Draughtsmen Boynton Beach,FL Butt-Naked Raspberry Lambic 17F Fruit Lambic 3
Table 15 - Melomel & Cider (7 Entries)
Scott Graham Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Blackberry Mead 25C Other Fruit Melomel 1
Scott Graham Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Lychee Mead 25C Other Fruit Melomel 2
Darryl Hickey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Purple Haze 25C Other Fruit Melomel 3
Table 16 - Mead (9 Entries)
Andy Rodusky Palm Beach Draughtsmen Royal Palm Beach,FL Beligmo's 2005 Xmas Mead 26A Metheglin 1
Darryl Hickey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Morning Mead 26C Open Category Mead 2
Darryl Hickey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Sun Shine 24B Semi-sweet Mead 3
Table 17 - Coconut (9 Entries)
Russell Everett, Meredith Everett Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Coconut Oatmeal Stout 29A Coconut 1
Darryl Hickey Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Coconut Porter 29A Coconut 2
Scott Graham Miami Area Society of Homebrewers Miami,FL Coconut Wheat 29A Coconut 3
BEST OF SHOW
Nick Marshall Palm Beach Draughtsmen Boynton Beach,FL Coconut Wheat 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 1
Don Ferris SAAZ Rockledge,FL Squirrel's Wee Heavy Brown Bunny Ale 9E Strong Scotch Ale 1